Dünyanın En iyi Online Savaş Simulasyonu America's Army

Öncelikle bu oyun şimdiye kadar gördüğün en iyi savaş ve savaş simulasyon oyunu diyebilirim, oyunu kurduktan sonra hemen online olarak oynayamıyorsunuz öncelikle askeri eğitimleri tamamlamanız gerekiyor, nedir bu eğitimler dersek bu silah, araç, doktorluk vb. eğitimleri tamamladıktan sonra temel olarak oyunu oynamayı öğrenmiş oluyorsunuz, eğitimleri yaparken size hangi tuşa basacağınızı ve neler yapacağınızı detaylı olarak anlatıyor komutanlar, eğitimleri tamamladıktan sonra internet üzerinden başkaları ile karşılıklı yada bilgisayara karşı oynayabiliyorsunuz.

Oyun tamamen ücretsizdir ancak online serverlara girebilmeniz için eğitimleri tamamlamış olmanız gerekmektedir, oyunun yaş ortalamasının büyük olmasının sebebide askerlik yapmayan gençlerin bu eğitimleri geçemeyip oyunu geri silmesi oluyor genelde ancak gerçek bir savaş simulasyonunda türklerin nekadar iyi olduğunu kanıtlamak isterseniz sizde bu oyunu katılabilirsiniz, şuanda ATAK TR klanı America's Armyde Türkiye'yi en iyi temsil eden klanlardan biridir.

Bu oyun herhangi bir klandayken dahada zevkli oluyor zira oyunda size verilen görevi yaparken eğer bir klanda iseniz teamspeak ile klan üyeleri ile sesli iletişimde olup birbirinize rapor vererek hareket ediyorsunuz.

Oyunda lvl sistemi değil honor sistemi vardır ve son limit 100 dür onun haricinde askeri rütbeler oyunda geçerlidir çavuş, er, on başı vb.

Atak TR klanının kendi tanıtım metni;

-=[ATAK-TR]=- Clanı uluslar arası bir platformda oynanan Americas Army oyununun Türkiye temsilcilerinden biridir. Felsefesi, duruşu ve çizgisi ile üyesi olduğu bu platform da kısa sürede herkes tarafından benimsenmiş ve sevilmiştir. Din, dil, renk, ırk kavramlarının ve sınırların yavaş yavaş kalktığı bu küresel köyde barış ve kardeşlik duyguları bizim temal esasımızdır..

Her ne kadar bir araya gelme amacımız oyun oynayıp iyi vakit geçirmek olsada bizi bilenler iyi bilirler ki -=[ATAK-TR]=- Ülke ve Dünya sorunlarına asla kayıtsız kalmaz, kalamaz.

ATAK TR klanı yeni üyeleri klana alırken iyi oynama seviyesine bakmamaktadır, klana girdikten sonra zaten klan üyeleri kişiye gerek tüm bilgileri öğretmektedir ancak yaş sınırı olarak 18 yaş limiti koymuşlar.

Klana katılmak için www.atak-tr.com sitesinni üyelik bölümünden yada forumundan üyelik başvurusu yada eğitimlerde takıldığınız kısımları sorabiliyorsunuz.

Oyun Amerikan ordusunun resmi oyunu olduğundan dolayı ücretsizdir ve download linkleri aşağıdadır yasal olarak herhangi bir sorun yoktur link paylaşımında.

America's Army 2.8.3 Download Linki:
http://ftp.freenet.de/pub/4players/h...lInstaller.exe

America's Army 2.8.3 to 2.8.3.1 yaması:
http://ftp.freenet.de/pub/4players/h...283to283_1.exe

Lag ve server durumu

Oyunda ingiliz, alman serverlarında lag sorunu olmamaktadır ancak iyi pinglerde oynamak istiyorsanız şuanda America's Army olarak tek türk sunucusu Atak TR klanının sunucusu, sunucuya bağlanmak için oyuna giriş yapıp eğitimleri tamamladıktan sonra ana menüde ESC tuşunun altındaki é tuşuna basıp konsolu açın ve open 62.68.214.244 yazıp servera bağlanın, klan üyeleri genelde 20:00 ile 02:00 arası serverda oluyorlar.Serbülent AKSAYAR'ın America's Army hakkında yazısı:

2002 yılının 4 Temmuz'unda, bir bilgisayar oyunu, bilgisayar oyunları piyasasına ve internet dünyasına bomba gibi düştü. Oyunun böyle bir etki yaratmasının sebebi ne muhteşem grafikleriydi ne de kolay oynanabilmesi. Bu oyunu farklı kılan en büyük özellik, ABD ordusunun ‘resmi oyunu' olmasıydı.

America's Army (Amerika'nın Ordusu) adlı oyun, ABD'nin Bağımsızlık Bayramı olan 4 Temmuz'da, oyunun resmi sitesi www.americasarmy.com'dan tüm dünyaya ücretsiz dağıtılmaya başlandı. Yaklaşık iki yıldır sürekli güncellenen ve genişleyen oyuna son olarak Özel Kuvvetler bölümü eklendi. Oyunculardan ne oyunu oynamak için ne de ‘yama' adı verilen güncelleme dosyalarını bilgisayarlarına indirmek için ücret talep ediliyor. ABD ordusu, oyunun resmi sitesindeki ‘Neden bu oyunu yapıyor / dağıtıyorsunuz' sorusuna net cevap veriyor: ‘Bu, ordunun iletişim stratejisinin bir parçası.'

America's Army, adından da anlaşılacağı üzere tamamen ABD Ordusu'nun özelliklerini vurgulamak üzere tasarlanmış bir bilgisayar oyunu. Bir anlamda, ‘Dosta güven vermek, düşmana korku salmak' da denebilir. Oyun genel hatlarıyla iki aşamadan oluşuyor: Eğitim ve görevler.

Oyunu oynayabilmek için, internet üzerinden kayıt yaptırmak gerekiyor. Katılımcı, oyun esnasında kullanacağı takma adı belirliyor ve e-posta adresini yazıyor. Sistem otomatik olarak katılımcının verdiği e-posta adresine şifre bilgisini gönderiyor.Kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giren kişi, oyunun resmi web sitesinden kişisel bilgilerini görüntüleyebiliyor. Bu bilgiler arasında kişinin eğitimi, deneyimi gibi bilgiler bulunuyor. Bölümlerde gösterilen başarılar, oyuncunun sanal ordudaki kariyerini etkiliyor.

Eğitim bölümü, acemi eğitimi diye de adlandırılabilecek aşamalardan meydana geliyor. Oyunun esasını oluşturan görevlerin yerine getirilebilmesi eğitim bölümlerini başarılı bir şekilde tamamlamaya bağlı.

Eğitimde tamamlanması gereken ilk aşama ‘atış talimi'. Oyuncuya bir eğitim subayı eşlik ediyor. Subay, yapılması gerekenleri söyledikten sonra, oyuncu silahını alıyor ve hedeflerin karşısına geçiyor. Kullanılan silah, ABD Piyadeleri'nin demirbaşı M16. Bu andan itibaren, oyuncunun gerçekten askeri eğitimde olduğunu vurgularcasına, eğitim subayı emirler veriyor ve oyuncu hedeflere ateş etmeye başlıyor. Eğer subay ‘Ateş!' emrini vermeden oyuncu silahını ateşlerse, sert bir şekilde uyarılıyor ve bölüm en baştan tekrarlanıyor.Keskin nişancı olun

Bu aşamanın tamamlanabilmesi için hareketli hedeflerin belli bir yüzdesinin vurulması lazım. Eğer belirlenen yüzdenin üstünde isabet oranı kaydederse, eğitimin isteğe bağlı olan bölümlerinden ‘Keskin nişancı' aşamasında oynamaya hak kazanıyor.

‘Birleşik Devletler Silahları' adlı bölümde ise ABD ordusunun kullandığı silahların bir kısmı oyuncuya ayrıntıyla tanıtılıyor. Oyuncu bu bölümde, dilerse silahlarla serbest olarak atış da yapabiliyor. Bölümün başındaki brifingde, her Amerikan askerinin, kullanmadığı silahları da tanımasının bir zorunluluk olduğu anlatılıyor.

Sonra sıra silahlı eğitime geliyor. Kapalı bir alana bırakılan askere, gece görüş cihazını ve silahlarını kullanarak, karanlık parkurda ilerlemesi emrediliyor. Oyuncu, sivil hedefleri vurmadan silahlı hedefleri etkisiz hale getirebilirse bu bölüm de tamamlanmış sayılıyor.

Acemi eğitiminin bitirilmesi zorunlu olan diğer aşamalarından biri de pentatlon yani engelli koşu parkuru. Eğitim subayı bu bölümde de oyuncuya eşlik ediyor ve parkurdaki engelleri nasıl aşması gerektiğini tek tek açıklıyor. Daha sonra bir kronometre çalışmaya başlıyor ve oyuncunun parkuru belli bir sürede tamamlaması isteniyor. Oyuncu sürünerek, tırmanarak engelleri aştıkça subay da motive edici sözlerle onu teşvik ediyor.OYUNCU AZAR İŞİTİYOR

Bir de paraşütle atlama eğitimi var. Oyuncunun önce bir kuleden başarılı bir atlayış yapması, sonra aynı başarıyı bir uçaktan atlayarak göstermesi ve önceden belirlenmiş bir noktaya inmesi gerekiyor.

America's Army'ye geçen haftalarda bir de ilkyardım eğitimi eklendi. Sanal askerler solunumu duran bir kişinin yeniden nefes almasını sağlamayı, kanamayı kontrol etmeyi, şok tedavisi uygulamayı öğreniyorlar. Ders, eğitim subayları tarafından, bir hastanedeki sınıflarda görsel sunumlar eşliğinde anlatılıyor. Oyuncunun anlatılanlara konsantre olması, gerçek hayatta olduğu gibi not tutması şart. Çünkü ders bitince yazılı sınav var!

Oyuncu, soruların çoğuna yanlış cevap verirse eğitmenden bir güzel aşar işitiyor ve konu baştan anlatılıyor. Testi geçenler, eğitimin bir sonraki aşamasına geçmeye hak kazanıyor. Soruların cevaplarının da, internetteki America's Army forumlarında kolayca bulunabildiğini de belirtelim. Oyuncu, sınıflardaki dersler ve testlerden sonra arazide pratik sınava tabi tutuluyor. Bir patlama sonrası yaralanan askerlere başarıyla ilkyardım uygularsa, bu dersten de geçmiş sayılıyor.

Oyuna son olarak eklenen eğitim bölümü Özel Kuvvetler bölümü. Bu son güncellemeyle, oyundaki propaganda boyutunun da arttığı görülüyor. Özel Kuvvetler'in ABD Ordusu'nun (ve tabii dünyanın) en seçkin birliği olduğu iddiasıyla başlayan bu eğitim, iki aşamadan oluşuyor.

İlk ders sınıfta işleniyor, düşman birliklerin silah ve araçları tanıtılıyor. Dersin sonundaki testi geçebilen oyuncu, sonraki aşamada arazide sınava giriyor. Burada amaç, düşman askerlerine görünmeden ilerlemek ve önceden belirlenmiş noktaya ulaşabilmek. Oyuncu bu sınavı da geçerse, Özel Kuvvetler askeri olmaya ve oyunun ilgili bölümlerini oynamaya hak kazanıyor.GERİLLA TİPİ SAVAŞ

Zorunlu ve isteğe bağlı eğitim bölümlerini bitirdikten sonra, oyuncu America's Army'yi gerçek anlamı ile oynamaya hak kazanıyor. Bölümlerin tümü ‘multiplayer' denen çoklu oyuncu sistemiyle ve internet üzerinden oynanıyor. Dünyanın her yerinden oyuna sahip kullanıcılar, bilgisayarlara bağlanarak takımlar oluşturuyor ve savaş başlıyor...

Ama savaş, açık arazide geçen uzun menzilli çatışmalardan çok, tıpkı günümüzde olduğu gibi, ‘bul ve yok et' taktiği üzerine kurulu. Takımlar sürekli hareket halinde olmak zorunda. Ekip çalışması da oyunda önemli bir yer tutuyor. Örneğin kapalı bir kapıdan içeri girileceği zaman oyunculardan birinin içeriye sis bombası atması, hemen ardından takım arkadaşlarının hızla içeri dalarak etrafı kontrol etmesi gerekiyor. America's Army, bir ülke ordusunun resmi oyunu olduğu için, oyuncular, ‘düşmanları' yani karşı takım oyuncularını Kalaşnikof kullanan gerilla kıyafetlerine benzeyen giysilere bürünmüş bir takım insanlar olarak görüyor. Elbette gerillaların milliyeti belli değil, o da oyuncunun hayal gücüne bırakılmış.

America's Army, bilgisayar oyunları dünyasına sunulan bir armağan değil. ABD ordusunun ve hükümetinin internetin ve oyunların gücünü keşfetmesiyle, bu gücü kullanarak kendisine taraftar bulmayı, belki de gençlerin orduya katılmalarını sağlamayı hedefleyen bir araç.

Oyun firmalarının bu tip gelişmiş oyunlar yapabilmek için binlerce dolarlık harcama yaptığı, yüzlerce kişilik yaratıcı ekiplerle çalıştığı göz önüne alınırsa, ABD ordusunun iletişim bütçesine ne kadar pay ayırdığı daha iyi anlaşılıyor. Eğitim bölümlerine başlamadan önce çıkan brifing ekranında, ordunun ilgili birimleri detaylı olarak anlatılıyor. ‘Güç' ve ‘modern ekipman' üzerine basa basa vurgulanıyor. Kısacası, ‘oyun' görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !